“Przedsionek Raju” jest dzieckiem festiwalu „Muzyka w Raju”, który od kilkunastu lat odbywa się w Paradyżu. Paradyski festiwal jest wydarzeniem bardzo szczególnym, między innymi dlatego, że rzadko się zdarza, by tej klasy muzycy mogli spędzić wspólnie w jednym miejscu dwa, a czasami nawet trzy tygodnie. Artyści, którzy na co dzień występują w najsłynniejszych salach koncertowych świata, nagrywają płyty dla najbardziej znanych wytwórni płytowych, grają i śpiewają w legendarnych teatrach operowych, tęsknią do sytuacji, w których mogą zrobić coś w sposób jak najmniej formalny, wolny od zamieszania związanego z wielkimi wydarzeniami muzycznymi. Potrzebują jak najbliższego kontaktu z publicznością i okazji do refleksji nad sensem tego, co robią i co powinni robić. Marzą też o tym, by w przyjaznym otoczeniu sprawdzać swoje nowe artystyczne pomysły. Koncerty z cyklu “Przedsionek Raju” są wymarzone do realizacji tych celów.

W tym roku organizatorzy pragną przypomnieć, że Ziemia Lubuska miała swojego ważnego barokowego bohatera. Przez kilka lat przebywał na niej Jerzy Filip Telemann i to właśnie tutaj napisał wiele ze swoich najbardziej znanych i najpopularniejszych utworów, zwłaszcza wspaniałe suity orkiestrowe. Tutaj powstawały także dzieła przeznaczone dla opery w Lipsku, w której przed przybyciem do Żar pracował. Znaczną część tegorocznego „Przedsionka Raju” poświęcona zostanie właśnie jego twórczości.

Na zaproszenie proboszcza parafii NNMP w Żaganiu, księdza proboszcza Jarosława Stosia, jeden z koncertów odbędzie się w kościele „na górce”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie już 4 sierpnia o godzinie 19.00.

 

Materiał pochodzi ze strony organizatorów.