Na cmentarzu żołnierzy rosyjskich i francuskich z I i II wojny światowej, na zbiorowej mogile ktoś umocował tabliczkę poświęconą zmarłemu w 1945 roku Oleksandrowi Trochimowiczowi. Czy rzeczywiście mógł zostać tam pochowany?

– Podczas spaceru po lesie w okolicach ul. Lotników Alianckich w Żaganiu odwiedziłam mauzoleum lotników alianckich i położony obok cmentarz żołnierzy rosyjskich i francuskich z czasów I i II wojny światowej – opowiada nasza Czytelniczka. – Mój wzrok przykuła nowa tabliczka, przymocowana do nagrobka zbiorowej mogiły. Zdziwiłam się jej pojawieniem. Byłam ciekawa, skąd wiadomo, że właśnie w tej mogile spoczął opisywany człowiek?

O tabliczkę zapytaliśmy Marka Łazarza, dyrektora Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. – Tabliczka pojawiła się ok. 3 lat temu – powiedział nam. – Jednak do tej pory nie udało się ustalić, kto ją umieścił. Na cmentarzu pochowano dwóch polskich saperów, którzy zginęli w 1945 roku. Reszta grobów jest starsza. Groby rosyjskie pochodzą z okresu I wojny światowej. To oznacza, że osoba, która w ten sposób upamiętniła zmarłego, prawdopodobnie się pomyliła, ponieważ żołnierze Armii Radzieckiej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej spoczywają na cmentarzu przy ul. Kożuchowskiej.

Może ktoś z Czytelników potrafi rozwikłać zagadkę i wie, kim był zmarły 19 kwietnia 1945 roku Oleksandr Trochimowicz, a także kto w ten sposób uczcił jego pamięć?

Czekamy na informacje pod numerem tel. 68 477 10 43, e-mail: mtrzcionkowska@um.zagan.pl

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Czekamy na informacje dotyczące tabliczki na cmentarzu przy ul. Lotników Alianckich.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.