Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu zorganizowała wystawę dwojga twórców-amatorów, związanych z Żaganiem. W środę 17 maja podczas wernisażu poznaliśmy twórczość Ewy Podkidacz i Zbigniewa Mazurczyka.

Kuratorem wystawy jest bibliotekarka Urszula Sitarz, która wraz z koleżankami i dyrektor Magdaleną Śliwak zadbała o oprawę i ekspozycję obrazów. Współorganizatorem wydarzenia była spółka Pałac Książęcy z prezesem Pawłem Lóssą. Wernisaż uświetniła Marlena Sawicka, utytułowana piosenkarka i stypendystka Marszałka Województwa Lubuskiego, wychowanka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Ewa Podkidacz jest urodzoną żaganianką, która od 25 lat mieszka w niemieckim Wuppertalu. Przygodę z akwarelami rozpoczęła dwa lata temu. Jest samoukiem. W opanowaniu techniki pomogły jej internetowe tutoriale. – Uwielbiam akwarele, ponieważ są subtelne i nieuchwytne – powiedziała autorka. – Bardzo mnie fascynują.

Zbigniew Mazurczyk przez wiele lat był lekarzem wojskowym w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach oraz w przychodni. Obecnie mieszka we Wrocławiu. – Sztalugi, pędzle i farby dostałem od dzieci w 2014 roku – opowiedział o sobie. – Zacząłem czytać na ten temat i poszukiwać różnych technik.

Dla obojga twórców to pierwsza wystawa, na której pokazali swoje dzieła. Inicjatorem wydarzenia był Marek Tkacz.

Obrazy można oglądać w holu bibliotecznym Pałacu Książęcego.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Na wernisaż przyszli przyjaciele twórców z Żagania, Żar i okolic, a także z Niemiec.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.