Grupa uczniów i nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Żaganiu wzięła udział w wizycie roboczej w partnerskiej szkole w Bułgarii, w mieście Dobrich, w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+, którego koordynatorem jest Wioletta Sosnowska.

Ponieważ tematyka projektu jest związana z dziedzictwem kulturowym państw uczestniczących w projekcie (Polski, Hiszpanii, Włoch i Bułgarii), podczas siedmiodniowego pobytu w Bułgarii uczniowie poznawali dziedzictwo kulturowe tego kraju. Oprócz pracy nad projektem mieli okazję poznać bułgarską szkołę, która jest szkołą mistrzostwa sportowego, oraz wziąć udział w wielu zajęciach sportowych. W muzeum regionalnym miasta Dobrich uczestniczyli w warsztatach lepienia z gliny, zwiedzili też muzeum etnograficzne. Jedną z wielu atrakcji były pokazy i nauka bułgarskich tańców ludowych, które bardzo zintegrowały międzynarodową grupę uczniów i nauczycieli. Bułgarskie tradycje ludowe to prawdziwy skarb ich dziedzictwa kulturowego.

Uczniowie i nauczyciele zwiedzili też malownicze miasteczko portowe Bałczik nad Morzem Czarnym oraz Warnę. Uczestniczyli również w skalnej wyprawie do Kamiennego Lasu. Wszystkich uczestników projektu przyjęła burmistrz miasta Dobrich, obdarowała ich drobnymi upominkami i życzyła owocnej współpracy.

Przez cały okres pobytu uczniowie byli zakwaterowani w bułgarskich rodzinach, mając okazję poznać życie tego kraju „od kuchni”, nawiązali przyjaźnie i nabrali ogromnej motywacji do szlifowania języka angielskiego. To był wspaniały, pełen wrażeń tydzień. Kolejna wizyta już w grudniu, we Włoszech.

 

Materiał nadesłany przez Wiolettę Sosnowską