20 listopada dyrekcja, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Żaganiu gościli w swych progach amerykańskich żołnierzy, którzy od października biorą udział w ćwiczeniach na żagańskim poligonie. Uczniowie przygotowali program artystyczny, w którym wystąpiły zarówno dzieci z najmłodszych klas, jak i młodzież z gimnazjum. Spotkanie prowadzone było w dwóch językach, rozpoczęło je wysłuchanie hymnów obu państw, urozmaiciły występy uczniów w języku angielskim.

W imieniu burmistrza Daniela Marchewki żołnierzy amerykańskich powitał Naczelnik Wydziału Oświaty Zbigniew Białkowski. “Spotkaliśmy się dzisiaj, aby nasi goście mogli poznać polską szkołę, a uczniowie sprawdzić swoje umiejętności językowe” – podkreślił naczelnik. 

Po występie przygotowanym przez uczniów zaprezentowali się goście. Żołnierze amerykańscy odpowiadali na pytania z sali, prezentując swój kraj, kulturę, armię, doświadczenia związane z wydarzeniami z 11 września. Młodzież bardzo chętnie pytała o różne aspekty codziennego życia gości – dotyczące ich pobytu w naszym mieście, służby oraz życia w ojczyźnie. Dla młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 dzisiejsze spotkanie było doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Z sali padło wiele różnych pytań, również tych dotyczących funkcjonowania amerykańskiej szkoły czy ulubionych gier komputerowych. Goście zaprezentowali również swoje umiejętności lingwistyczne –  sierżant sztabowy Calascione zademonstrował doskonałą znajomość języka rosyjskiego.