Do 25 listopada można kupić obrazy osób odbywających wyroki w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Cały dochód zostanie przeznaczony na rzecz Hospicjum im. św. Brata Alberta w Żarach. Prace można oglądać w holu Słonecznym Pałacu Książęcego.

Wernisaż wystawy „Okno na świat” – arteterapia malarstwem, czyli twórcza resocjalizacja odbył się w środę 10 października. Jej organizatorem jest dyrektor Zakładu Karnego w Krzywańcu podpułkownik Daniel Janowski wraz z dyrektorem Hospicjum św. Brata Alberta w Żarach, Stefanem Łyskawą oraz Centrum Kultury w Żaganiu i spółką Pałac Książęcy.

Autorką tego programu resocjalizacyjnego jest porucznik Ewa Igiel – starszy wychowawca w ZK w Krzywańcu, mieszkanka Gozdnicy związana z Żaganiem. Kilka lat temu jej projekt zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie, a w tym roku eksperci z zakresu resocjalizacji przyznali jej opracowaniu drugie miejsce. – Pierwszą edycję programu realizowaliśmy w 2009 roku – zaznaczył ppłk Daniel Janowski. – I przyniósł on wymierne efekty.

– Każda z osób odbywających karę pozbawienia wolności w końcu wyjdzie za mury – powiedział podporucznik Piotr Hamera, rzecznik prasowy ZK w Krzywańcu. – Poprzez sztukę staramy się korygować ich komunikację z innymi oraz zmieniać postawę, żeby mogli wrócić do społeczeństwa i znaleźć inną drogę, niż ta, którą do tej pory kroczyli.

Na wystawie w pałacu można oglądać obrazy namalowane przez osoby z długoletnimi wyrokami, do 20-25 lat pozbawienia wolności. – Nawet oni kiedyś wyjdą na wolność – podkreślali przedstawiciele Służby Więziennej. – Staramy się, aby zaszła w nich zmiana.

W ramach resocjalizacji osadzeni uczą malarstwa od Bożeny Sumińskiej, która rozbudza w nich wrażliwość na sztukę. Ich prace trafiły do wielu znakomitych gości odwiedzających Krzywaniec, na przykład do Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, czy Mieczysława Hryniewicza. Autorzy bardzo przeżywają fakt, że w ten sposób mogą przysłużyć się społeczeństwu, wspomagając działalność hospicjum.

– Bardzo się cieszymy z inicjatywy wsparcia naszej placówki – oznajmił Stefan Łyskawa, dyrektor Hospicjum im. św. Brata Alberta w Żarach. – Wielką wartością jest też fakt, że szuka pomaga skazanym w rozliczeniu się z demonami przeszłości.

– Jako społeczeństwo jesteśmy zobowiązani, aby wyciągnąć rękę do ludzi, którzy zbłądzili – stwierdził burmistrz Daniel Marchewka. – Jestem zaszczycony, że ta wystawa trafiła właśnie do Żagania i daje nam możliwość włączenia się w proces resocjalizacji oraz wsparcia hospicjum.

Podczas wystawy można było przeczytać również wiersze i bajki zawarte w tomiku „Bajki z czarodziejskiego boru”, wydane również przez ZK w Krzywańcu. – Nasz zakład ma 870 miejsc – wyliczył P. Hamera. – Mamy dom dla matek z dziećmi do lat 3 (w niektórych przypadkach d lat 4), własną fabrykę i wiele różnych przedsięwzięć. Można powiedzieć, że jesteśmy dużym zakładem, jednym z największych w Polsce.

W dniu wernisażu sprzedało się sporo obrazów – powiedziała Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury. – Na naszej stronie jest dostępny wirtualny katalog: http://centrumkultury.zagan.pl/uploads/2018/09/folder-obrazy-krzywaniec.pdf ale części prac już nie ma. Lepiej więc osobiście obejrzeć wystawę w pałacu, na pierwszym piętrze i zgłosić się do Centrum Kultury, wskazując wybrany przez siebie obraz.

Ekspozycja potrwa do 25 listopada 2018 roku. Wystawę można odwiedzać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00 w Pałacu Książęcym w Żaganiu, ul. Szprotawska 4 – Hol Słoneczny, wstęp wolny. Można też zakupić obraz, który nam się spodoba, za pośrednictwem Centrum Kultury. Więcej informacji pod numerem telefonu w dziale imprez CK: 68 477 64 78.

Małgorzata Trzcionkowska

Galeria foto. Adam Żyworonek

Każdy z obrazów na wystawie „Okno na świat” można kupić za pośrednictwem Centrum Kultury. Na zdjęciu burmistrz Daniel Marchewka i Stefan Łyskawa, dyrektor Hospicjum im. św. Brata Alberta w Żarach.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.